Flag_of_Ukraine

Kobiety jako kierowcy taxi – to praca nie tylko dla mężczyzn!

Jeszcze do niedawna profesja taksówkarzy była zmaskulinizowana, niemal całkowicie zdominowana przez mężczyzn. Dziś już się to zmienia, coraz częściej za kierownicą taksówki można spotkać kobietę. W ERES Partner nawet 10% wszystkich kierowców to właśnie kobiety, co w tej branży jest sytuacją wyjątkową.

Coraz więcej kobiet za kierownicą taksówek

Zawód taksówkarza nadal wykonywany jest znacznie częściej przez mężczyzn niż przez kobiety, jednak tendencja ta powoli zaczyna ulegać zmianie. Co roku w zawodzie pojawia się coraz więcej kobiet, które w tej pracy świetnie sobie radzą. Większa ilość kobiet za kierownicą taksówek jest również spowodowana zapotrzebowaniem klientów. Mając to na uwadze, aplikację taxi wprowadziły usługę ”kobiety dla kobiet”. Dzięki temu każda kobieta wracająca samotnie w nocy będzie czuła się znacznie bezpieczniej, gdy do domu będzie odwoziła ją przedstawicielka tej samej płci. Co ciekawe w Wielkiej Brytanii czy Holandii funkcjonują korporacje zatrudniające do pracy wyłącznie kobiety.

Czy kierowca taksówki to dobry zawód dla kobiety?

Praca taksówkarza to zajęcie, które z powodzeniem mogą wykonywać nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. W tym zawodzie to nie płeć ma tak naprawdę znaczenie, a umiejętność bezpiecznego prowadzenia auta i dobra znajomość topografii miasta. Dobre technika prowadzenia samochodu to coś, co bez wątpienia docenią pasażerowie.

Profesja taksówkarza ze względu na to, że przewożone są bardzo różne osoby, niekiedy niebezpieczne i agresywne, uznawana jest za zawód obarczony dużym ryzykiem wypadku czy ataku ze strony pasażera. Tak naprawdę jednak każdy zawód niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego to nie powinien być argument świadczące na niekorzyść podejmowania przez kobiety pracy w charakterze kierowcy taksówki.

W dalszym ciągu można spotkać się ze stereotypem ”kobiety za kółkiem” będącym mocno krzywdzącym dla płci pięknej, ponieważ panie również dobrze jak mężczyźni są w stanie bezpiecznie prowadzić taksówkę. Jest jednak szansa na to, że przez zwiększającą się liczbę kobiet pracujących na aplikacjach taxi stereotyp ten powoli zacznie zanikać.

Dlaczego praca na stanowisku kierowcy taksówki to dobre rozwiązanie?

Praca jako kierowca taxi w Krakowie czy innych miastach, szczególnie przy pracy z aplikacjami ma wiele zalet, nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, że tym zajęciem interesuje się coraz więcej osób. Pracując w dużych miastach, szczególnie w weekendy i w godzinach nocnych można naprawdę bardzo dobrze zarobić. W tym zawodzie panuje jedna, bardzo prosta zasada – im więcej kursów odbywasz, tym wyższe zarobki osiągasz.

Dobre zarobki to jednak niejedyna zaleta pracy na taksówce. To także możliwość nielimitowanego czasu pracy. Elastyczne godziny sprawiają, że kobieta jeżdżąca taksówką z powodzeniem będzie mogła połączyć pracę zarobkową z nauką, opieką nad dziećmi czy innymi istotnymi dla niej zajęciami.

W zależności od możliwości, kobieta może świadczyć usługi przewozu zarówno na swoim pojeździe, jak i na jednym z aut należących do floty.