Flag_of_Ukraine

Czy taksówka może korzystać z buspasów?

Korki to dylemat kierowców we wszystkich większych miastach w Polsce. Wielu kierowców skarży się, że sytuacja na drogach pogorszyła się od czasu wprowadzenia buspasów. Prywatne samochody często muszą czekać w długich kolejkach, a tuż obok jest zupełnie pusty pas przeznaczony do poruszania się nim komunikacji miejskiej. Zdecydowanie może to być frustrujące. Zwłaszcza dla tych osób, które bardzo się śpieszą, a korki nie pozwalają się im szybko poruszać. Czy jednak buspas to miejsce, którym mogą poruszać się tylko autobusy?

Czy buspasem może poruszać się tylko autobus?

Pusty buspas to według wielu kierowców coś kategorycznie nie do przyjęcia. Zważywszy na fakt, że z roku na rok sytuacja w miastach się pogarsza i liczba osób poruszających się samochodami w mieście wzrasta. Mając na uwadze zakorkowanie miast, wiele osób nie rozumie, dlaczego powstają pasy, z których mogą korzystać tylko i wyłącznie uprzywilejowane pojazdy, czyli te należące do komunikacji miejskiej. Według nich taki postać rzeczy nie wpływa korzystnie na rozładowanie nadmiernego ruchu na drogach. Czy z buspasów mogą jednak korzystać tylko i wyłącznie autobusy? Okazuje się, że nie! Niektórzy kierowcy samochodów osobowych także mogą poruszać się tym pasem. Tymi kierowcami są kierowcy taksówek w Warszawie czy Krakowie. Oczywiście jednak tylko wtedy, gdy taksówkę prowadzi kierowca posiadający licencję taksówkarską.

Czy zatem jazda Uberem po buspasie jest nielegalna?

Tylko kierowcy posiadający ważne zezwolenie na przewóz osób mogą korzystać z buspasa. Jeśli zatem kierowca Ubera w Warszawie lub innym mieście, czy też innej aplikacji służącej do zamawiania przejazdów po mieście takiego zezwolenia nie ma, to nie może poruszać się on buspasem. Poruszanie się osób bez licencji buspasem może być tragiczne w skutkach zarówno dla nich, jak i osoby korzystającej z przejazdu. Kierowca zapłaci mandat, a klient może spóźnić się w miejsce, do którego zmierza. Warto więc wybierać licencjonowanych taksówkarzy. Wybierając taki przejazd, nie martwisz się staniem w korku. Wygodnie poruszasz się po mieście wolnym pasem. Pozostaje Ci tylko obserwowanie samochodów, które stoją w korku.

Jakie inne korzyści przynosi nam jazda licencjonowaną taksówką?

Możliwość jazdy buspasem to tylko jedna z wielu korzyści. Poruszanie się takim typem pojazdów zyskujesz także bezpieczeństwo. Masz bowiem pewność, że poruszasz się po mieście z profesjonalnym kierowcą, a nie przypadkową osobą. Dodatkowo wykwalifikowany kierowca wybierze dla Ciebie najkrótszą trasę. Możesz więc liczyć na szybki przejazd nawet w godzinach szczytu. Reasumując, korzystanie z taksówki to dobry sposób transportu, który daje podróżującemu wiele korzyści. Warto więc korzystać z taksówek, zwłaszcza tych posiadających licencje. Z ich pomocą poruszanie się po mieście jest niezwykle komfortowe. Nawet w godzinach szczytu mogą poruszać się one bowiem po buspasie.