Flag_of_Ukraine

Jakich tematów unikać w taksówce?

Coraz więcej osób wybiera taksówkę, jako środek transportu. Nic dziwnego. Wzrost popularności takich aplikacji jak Uber, czy Bolt ma na pewno w tym swój udział. Taksówką poruszamy się wszędzie. Przede wszystkim dlatego, że jest to niezwykle wygodny sposób transportu. Zapewne każdemu zdarzyło się chociaż raz przeżyć przejazd, który odbył się w niezręcznej ciszy. Nic dziwnego, small-talk z nieznaną osobą często bywa ciężką do opanowania umiejętnością. Jak więc rozmawiać z pasażerami będąc kierowcą taksówki? O czym dyskutować w trakcie realizowanego kursu? Które tematy poruszać, a z których kategorycznie zrezygnować?

O czym najczęściej rozmawiamy w taksówce?

Co do zasady można uznać, że pasażerowie taksówek dość chętnie przeprowadzają dialog z kierowcą. Często to właśnie pasażerowie inicjują rozmowę. Tematyka nie do końca odgrywa dla nich jakiekolwiek znaczenie. Pasażerowie mogą poruszać błahe albo bardziej złożone tematy. Nie liczy się dla nich także długość kursu. Kierowcy taksówek zauważyli również, że pasażerowie o wiele częściej inicjują rozmowę, będąc w drodze na lotnisko czy dworzec, albo w drodze na imprezę. Pasażerowie o wiele chętniej rozmawiają także, wracając z pracy. Milczą jednak zazwyczaj w drodze do pracy, do lekarza lub śpiesząc się na spotkanie biznesowe. O czym najchętniej pasażerowie rozmawiają? W ubiegłym latach prym wiódł temat pandemii. Dość często rozmawiają oni także o pogodzie, pracy, podróżach, a także wszystkich tematów miasta, po którym się poruszają. Większość kierowców przyznaje, że rozmowa z pasażerem powoduje, że ich praca jest przyjemniejsza, a czas w niej spędzony mija szybciej.

Jak zacząć rozmowę?

Zwyczajnie. Po prostu zacząć rozmawiać. W kwestii rozmów o wiele bardziej cenne jest nie samo rozpoczęcie rozmowy a wyczucie, czy druga strona na tę rozmowę ma chęć.

Nie każdy może być bowiem ochoczo nastawiony do rozmów. Jeśli więc druga strona nie jest zainteresowana rozmową, nie należy robić tego na siłę. Czasem prowizorycznie niezręczna cisza jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż wymuszona konwersacja. Kie każdy, zawsze ma dobry humor. Należy to uszanować.

O czym nie rozmawiać w taksówce?

Prowadząc dialogi z pasażerem, kierowca taxi w Krakowie lub innym mieście, powinien unikać bezpośredniości. Warto unikać, prowadzenia rozmów na tematy, które mogą być kontrowersyjne. Nie warto rozmawiać o polityce i religii. Nie warto także raczej rozmawiać o prywatnych problemach. Pasażer jest przecież obcą osobą. Kierowca nie powinien również umoralniać pasażerów, zwłaszcza jeśli jest to podróż po imprezie do domu, a pasażer jest pod wpływem dużej ilości alkoholu. Warto również mieć na uwadze to, w jaki sposób kierowca komunikuje się z kobietami. Nie powinien zbytnio się do niej spoufalać. Nie powinien w jej kierunku wulgarnie żartować. Kategorycznie jest również zabronione kierowanie w jej stronę dwuznacznych propozycji. Kobieta jadąca taksówka musi czuć się bezpiecznie. Takie zachowania mogą temu nie służyć. Zważywszy na wzrost ataków na kobiety w taksówkach.