Flag_of_Ukraine

Możliwości pracy dla obcokrajowców

Każdy obcokrajowiec przybywający do Polski prędzej czy później zaczyna rozglądać się za zatrudnieniem. To zależy od wielu czynników między innymi od tego, że nie każdy może podjąć zatrudnienie od razu – w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pracę w Polsce, co może nieco potrwać. Możliwości pracy są w niemal każdym zawodzie, poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni, jak i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Czy cudzoziemcy mogą szukać zatrudnienia w korporacjach taksówkarskich?

Praca dla cudzoziemców w Polsce – kierowca taxi

W Polsce największą grupą cudzoziemców są Ukraińcy, tuż za nimi plasują się Białorusini, Gruzini, Rosjanie oraz Mołdawianie. Sporą grupę obcokrajowców poszukujących zatrudnienia stanowią także Azjaci, szczególnie pochodzący z Uzbekistanu, Turcji, Indii, Nepalu oraz Filipin.

Wielu cudzoziemców chętnie podejmuje zatrudnienie w branży transportowej. Ze względu na niewielkie wymogi, pomoc w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności bardzo często decydują się na zostanie kierowcą najpopularniejszych w Polsce aplikacji taksówkarskich (Uber, Bolt, FreeNow).

Jakie warunki musi spełniać obcokrajowiec, aby móc pracować jako kierowca Ubera, FreeNow czy Bolta?

W przypadku pracy, na popularnych aplikacjach dla taksówkarzy takich jak Bolt, Uber, FreeNow wysokość zarobków zależna jest od liczby zrealizowanych przejazdów – im więcej, tym lepiej. Dodatkowe możliwości zarobku stanowią questy, które dają sporo możliwości, choć nie są obowiązkiem dla kierowców.

Uber, Bolt czy FreeNow to bardzo popularne aplikacje nie tylko wśród osób wybierających taką formę podróżowania, ale również wśród samych kierowców poszukujących zatrudnienia. Ci ostatni tak naprawdę poza chęcią do pracy  nie muszą robić zbyt wiele. Uzyskują pomoc w organizacji formalności (co dla obcokrajowców rozpoczynających zatrudnienie w Polsce jest naprawdę bardzo ważne i stanowi ogromną pomoc), ale również mogą liczyć na systematyczne wypłaty – zarobione środki wypłacane są w tygodniowym rozliczeniu.

Warto jednak pamiętać, że zarówno polscy kierowcy jak i cudzoziemcy, by pracować w charakterze kierowcy taxi, muszą posiadać licencję taksówkarską – bez niej w Polsce nie ma możliwości legalnego świadczenia tego typu usług.

Jakie warunki, poza licencją, musi spełnić cudzoziemiec, aby zatrudnić się w charakterze kierowcy Bolt, Uber oraz FreeNow? Przede wszystkim:

  • musi mieć ukończone 18 lat i przedstawić czynne prawo jazdy kat. B,
  • przejść wszystkie niezbędne badania lekarskie raz psychotesty (w przypadku pracy dla Bolt, Uber czy FreeNow można liczyć na pomoc w ich organizacji).

W niektórych przypadkach konieczne może być również przedstawienie zaświadczenia o niekaralności.

Decydując się na zatrudnienie w charakterze kierowcy taxi w Uber, Bolt czy FreeNow cudzoziemiec nie musi dysponować własnym pojazdem. Mogą pracować, korzystając z jednego z pojazdów wchodzących w skład floty. Wynajem auta przebiega na bardzo korzystnych dla kierowcy warunkach, więc w przypadku obcokrajowców pracujących w Polsce to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.